באיזו הרדמה משתמשים בניתוחים פלסטיים של הפות והליידן?

מאמרו של דוקטור עמוס שפירא מנהל המרכז הישראלי לפלסטיקה ואגינלית – לייפות קיימים 3 סוגי הרדמות בניתוחים הנ״ל:

1) הרדמה מקומית

2) הרדמה אזורית

3) הרדמה כללית  

הרדמה מקומית

בדרך כלל משתמשים בחומר בעל פעילות מהירה בשם לידוקאין בין 1%-2%.חומר זה מוזרק בקרבת האזור המנותח. היתרון בהרדמה מסוג זה הוא שאין צורך בנוכחות מרדים או כל מכונה, והשפעתה מושגת תוך דקות ספורות.החיסרון הוא שחומר הרדמה זה מוזרק לרקמה בסמוך לאזור הניתוח וגורם להתנפחותה עובדה שמונעת להשגת סימטריה מדוייקת בניתוחים לתיקון שפתי פות קטנות/גדולות.נשתמש בהרדמה מקומית לצורך ניתוח להסרת נגע בשפתי הפות או במקרים חריגים בהםלא ניתן לבצע הרדמה כללית לדוגמא בניתוח לתפירת קרום הבתולין כמו כן בסיום הניתוח נשתמש בחומר זה להזרקה לרקמות שנותחו בכדי למנוע כאבים למשך כ-8 שעות מסיום הניתוח.

הרדמה אזורית

תפקידה להרדים את כל האזור המנותח לדוגמא זריקת אפידורל המאלחשת את כל אזור האגן.הרדמה זו דורשת התאוששות של 4-6 שעות לשחרור האגן מהשפעות חמרי ההרדמה.

הרדמה כללית

זוהי ההרדמה המומלצת בניתוחי פלסטיקה ואגינלית.חומרי הרדמה מוזרקים דרך הוריד. ואילו גז הרדמה מעורב בחמצן מועבר דרך הטובוס -(צינורהמוחדר מהגרון לקנה הנשימה).תופעות לואי לאחר הניתוח הם כאבים בגרון, אי נוחות בבליעה, בחילות ולעיתים הקאות.בניתוחים פלסטים ואגינלים בדרך כלל לא מוחדר טובוס לקנה לנשימה( הקלה גדולה בשלב ההתאוששות)אלא משתמשים ב-laringal mask airway  אביזר זה המוחדר לתוך הלוע מאפשר הזרמת גזי הרדמה וחמצן לתוך הריאות . הרדמה כללית מחייבת נוכחות מרדים ואחות חדר ניתוח מסודר המוכר ומאושר על ידי משרדהבריאות .

יצירת קשר עם ד"ר שפירא

גלילה לראש העמוד