שפירא – קרום בתולין

מאמר מאת ד"ר עמוס שפירא מנהל המרכז הישראלי לפלסטיקה ואגינלית – לייפות מהו קרום הבתולין קרום הבתולין הינו קרום דק ועדין, אפשר להשוותו לרקמת עור דקה ועדינה מאוד וכמו כן אלסטית וגמישה המכסה את פתח הנרתיק.קרום הבתולין הוא בעצם שארית של רקמה ואגינאלית שנשארה מזמן התפתחות העובר.בקרב נשים צעירות קרום הבתולין עשיר בכלי דם ולכן הוא מדמם בזמן קיום יחסי מין בפעם הראשונה. קרום הבתולין יכול לדמם בקלות גם ע"י החדרת טמפון או עצם זר.אצל נשים מבוגרות ובתולות חוסם קרום הבתולין את פתח הנרתיק כמעט לחלוטין.  תפקידו של קרום הבתולין תפקידו של קרום הבתולין לא הוכך מדעית מעבר לכל ספק, אולם ישנים מומחים הסבורים כי קרום הבתולין נועד להגנה מפני חדירת זיהומים לנרתיק בקרב ילדות. אולם יש לזכור כי קרום הבתולין אינו אטום לחלוטין וזאת כדי לאפשר יציאת הפרשות ודימומים בקרב נערות ונשים צעירות.  ביתוק קרום הבתולין ביתוק קרום הבתולין מתרחש בדרך כלל בזמן קיום יחסי מין בפעם הראשונה, אולם גם רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים, התעמלות מסוגים שונים או לחילופין החדרת טמפון עשויים לגרום לביתוק קרום הבתולין.במקרים רבים אלו הבנות כלל אינן מודעות לעובדה שקרום הבתולין שלהן בותק, בד"כ כאשר קרום הבתולין נקרע הוא נקרע בחלקו האחורי או האחרוי צדדי מימין או משמאל בד"כ בשניים עד שלושה מקומות.אצל נשים שקרום הבתולין שלהן עבה מאוד ועשיר בכלי דם עלול להופיע דמם קשה שלעיתים מצריך פעולה כירורגית כדי לעצור את הדימום, במקרה כזה רק רופא מוסמך לבצע פעולה כירורגית מבוקרת על מנת לעצור את הדימום שבקרום הבתולין.לפעמים מגיעות נשים לחדרי הלידה ומתברר כי הן "בתולות", הסיבה לכך נעוצה בעובדה שרקמת קרום הבתולין שלהן דקה מן הרגיל אלסטית וגמישה ביותר ולכן בזמן החדירה לא נקרע הקרום.ישנה גם תופעה של נשים שנולדות בכלל ללא קרום בתולין.  ההליך הכירורגי לאיחוי קרום הבתולין את ההליך לאיחוי קרום הבתולין ניתן לסווג הן כניתוח אסטטי ולעיתים ניתוח המציל חיים. בישראל ובעולם כולו קיימות אוכלוסיות שבהן חשיבות גדולה לקיומו של קרום הבתולין השלם בעת קיום יחסי המין הראשונים.אוכלוסיות אלה מעניקות לקיומו השלם של קרום הבתולין חשיבות עליונה הן מבחינה דתית והן מבחינה חברתית.ניתן לשחזר את קרום הבתולין ע"י תפירת חלקי הקרום הנותרים בהרדמה מלאה.ניתוח זה אורך בממוצע כ-30 דקות.כממו כן ניתן לבצע את הניתוח גם בהרדמה מקומית.איחוי הקרום נעשה בתפירה עדינה כך שיתאפר ביתוק הקרום מחדש בזמן קיום יחסי מין מותרים.בסיומו של ההליך מוזרק חומר הרדמה מקומי לאיזור התפרים כך נמנע כאב כלשהו בסוף הניתוח.לאחר הניתוח נשארת המטופלת בהתאוששות שעתיים – שלוש וחוזרת לפעילות שגרתית רגילה.התפרים נמסים מעצמם אחרי שבועיים ואין צורך להוציאם.פעולה כירורגית זו ניתן לבצע שבועיים – שלושה לפני קיום יחסי מין מותרים.  סוגי קרום הבתולין קיימים 4 סוגי קרום בתולין:

  1. הקרום הרגיל המכסה את פתח הנרתיק ובתוכו יש פתח המאפשר יציאת דם והפרשות.
  2. הקרום החסום שמכסה את פתח הנרתיק אולם עקב היותו אטום אינו מאפשר יציאת דם בהפרשות, פתיחתו מחוייבת בחדר ניתוח כדי למנוע נזק לבחורה המתבגרת.
  3. קרום הבתולין המכסה את פתח הנרתיק אולם בפתח המאפשר יציאת דם והפרשות קיים מין גשר שלא מאפשר חדירה חופשית לנרתיק לא ע"י טמפון ובטח לא ביחסים. פתיחתו מחוייבת בהתערבות ניתוחית כדי לאפשר קיום יחסי מין נורמליים.
  4. קרום המכסה את פתח הנרתיק אולם הפתח המאפשר יציאת דם והפרשות מופיע בצורת מסננת, מצב זה מחייב פתיחה כירורגית של קרום הבתולין.

 

יצירת קשר עם ד"ר שפירא

גלילה לראש העמוד