אחת הבעיות העיקריות שלא קבלו מענה הולם בעבר היא שפתי-פות מוגדלות או אסימטריות. מצב זה יכול להיות מולד או נרכש לאחר לידות.


מבחינה קוסמטית המבנה הלא סימטרי, הגודל והרפיון גורם לתחושת תסכול, דימוי עצמי ירוד עד כדי חוסר הנאה מיחסי מין וירידה בחשק המיני אצל נשים רבות.

השפתיים המוגדלות גורמות אי נוחות בזמן יחסי מין, בלבישת מכנסיים הדוקים ובפעילות גופנית הקשורה לחיכוך האזור כגון רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים וכד'.

עיצוב מחדש של השפתיים (LABIOPLASTY) מביא לתוצאות מצוינות ולשיפור מיידי.

העיוות הינו מולד (גנטי) או נרכש. המראה הנרכש נגרם בעיקר לאחר לידות בהן נמתחות השפתיים הקטנות ומשתנות עד כדי גדילה מיותרת וחוסר סימטריה. גם הגיל ושינוי ברקמות הרכות יכולים לגרום לעיוות במבנה השפתיים.

שפתיים מוגדלות או אסימטריות יכולות להוביל לאודם מקומי, פריחה, גירוי מתמיד, היגיינה ירודה, תחושת חוסר נוחות בבגדי גוף או הפרעה ביחסי מין.

בניתוח מעצבים מחדש את השפתיים הקטנות.

הניתוח מבוצע בבתי חולים גדולים המתמחים בניתוחים פלסטיים, על ידי צוות רופאים קבוע המומחה לניתוחים פלסטיים של הפות, הנרתיק ורצפת האגן.

לפני ניתוח מבוצע תכנון מקדים של מבנה השפתיים העתידי בשיתוף האישה. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית.

מספר שעות לאחר הניתוח האישה משוחררת לביתה, ולמחרת יכולה לחזור לפעילות רגילה.
לאחר הניתוח, יש צורך להמתין חודש ולעיתים מעט יותר עד חזרה לקיום יחסי מין. ביומיים- שלושה הראשונים צפויה נפיחות מינימאלית של השפתיים, שתעלם ספונטאנית. ניתן ורצוי להתקלח כבר מיום הניתוח.

אחרי הניתוח תפקוד הנרתיק וההנאה מיחסי מין משתפרים לאין ערוך.